ВИДЕО: Заложничка драма во банка во Москва

Од:

Во филијала на „Алфа Банка““ во центарот на Москва непознато лице држи заложници, објавија локалните медиуми.

Според неофицијални извори, полицијата пристигнала на местото на инцидентот и во тек се преговори со напаѓачот.

Посетителот влегол во филијалата на трговската банка и почнал да се заканува дека ќе активира експлозив. Тој побарал вратите да бидат веднаш блокирани и присилно задржал неколкумина вработени, наведуваат руските медиуми, повикувајќи се на полициски извори.

Според РИА Новости, напаѓачот држи шестмина заложници.

Целата област околу банката е моментaлно блокирана.

Би можело да ве интересира

Невреме во Москва – урнат дел од ѕидот на Кремљ, затворени сите приоди кон Црвениот плоштад

А1он

Загина актер откако врз него падна дел од сценографија во Бољшој театарот

Катерина Павлова-Николовска

Русија протера македонски дипломат

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Незапаметено невреме во Москва – оркански ветришта корнеа дрвја и покриви

Жарко Настоски

Коронавирусот беснее во Москва, се враќаат рестриктивните мерки

Катерина Павлова-Николовска

Русија поддржува иницијатива за дијалог меѓу Брисел и Москва