ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Од:

Во Украина загина државјанин на Нов Зеланд кој се борел за АФУ. Пред една недела тој рече дека спасил Украинец од руско заробеништво.

Во борбата против руските окупатори, бранејќи ја Украина, загина државјанин на #ов Зеланд, поранешен припадник на вооружените сили на земјата Кејн Те Таи со повикот „Желка“.

Тој беше во Украина речиси една година.

На 13 март, Кејн Те Таи рече дека тој и неговите колеги војници успеале да ги заземат руските позиции на бојното поле. Проверувајќи ги освоените позиции, слушнал извик: „Јас сум Украинец“. Новозеланѓанецот ги спречил останатите војници да фрлат граната. Според Кејн Те Таи, Украинецот го препознал и извикал: „Нов Зеланд!

„Го препознав, тоа беше мојот пријател кој мислев дека е убиен од Русите кога му ја нападнаа куќата. Гладен два месеци и принуден да пие антифриз за забава, едвај личеше на човекот што го познавав пред неколку месеци. Но, тоа беше најдоброто нешто што ми се случи во оваа Божја напуштена војна. Да можеш да ги спасиш твоите пријатели е нешто што речиси никогаш не се случува, но јас сум благодарен и се чувствувам благословен што можевме да го извлечеме од таа дупка во пеколот “, напиша Кејн Те Таи и објави видео од тоа што се случи.

Кејн Те Таи е третиот државјанин на Нов Зеланд убиен во војната во Украина. Доминик Абелен почина минатиот август – неговото тело сè уште не е пронајдено. Волонтерот Ендру Багшо беше убиен од артилериски оган во јануари додека се обидуваше да спаси една постара жена од нејзиниот дом.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска