ВИДЕО: Вознемирувачки сцени на Хаити, толпата ќе ги линчува атентаторите на претседателот

Од:

Претседателот на Хаити, Жовенел Мојз, го убила група командоси, од кои 26 биле Колумбијци и двајца Американци, со потекло од Хаити, потвдија властите во Порт-О-Пренс.

dobivaj vesti na viber

Во нападот критично е ранета и сопругата на претседателот, за чијшто живот лекарите и натаму се борат. Полицијата соопшти дека 17 луѓе досега се уапсени за учество во атентатот.

На социјалните мрежи е објавено видео, во кое се гледа како толпата ги носи ракрвавените и претепани воени платеници низ сиромашните квартови на Порт-о-Пренс.

На снимката се гледа како двајца осомничени колумбиски платеници врзани се влечени низ улиците. Еден од нив е без кошула и облеан во крв, додека граѓаните ги следат и им викаат.

Засега нема точни информации за тоа како полицијата дозволила масата, гневна поради убиството на претседателот, да одведе дел од осомничените атентатори.

Привремениот премиер Клод Жозеф, кој треба да биде сменет неделава, вчера прогласи вонредна состојба во земјата поради атентатот и ја презеде власта во земјата. Меѓутоа, оваа одлука ја оспори човекот кого Моиз го постави за свој наследник, односно главниот функционер за коронавирусот во земјата, Ариел Анри.

Би можело да ве интересира

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

ВИДЕО: На Хаити поплавени илјадници домови

Ана Ололовска

Премиерот на Хаити, Ариел Хенри, преживеа обид за атентат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во експлозија на цистерна со гориво загинаа над 75 лица на Хаити

Ана Ололовска

Повеќе од 50 загинати во експлозија на цистерна на Хаити

А1он

Атентатот во Ливерпул бил подготвуван најмалку седум месеци

А1он