ВИДЕО: Воена парада во Кабул

Од:

Талибанските сили денеска одржаа воена парада во Кабул, прикажувајќи ги заробените американските оклопни возила и руските хеликоптери.

– Парадата е организирана по завршувањето на обуката на 250 војници, изјави портпаролот на авганистанското Министерство за одбрана, Енаиатулах Хваразми.

На парадата беа прикажани десетина американски оклопни возила М117 и хеликоптери МИ-17. Голем број војници носеа пушки М-4 од американско производство.

Талибанските власти соопштија дека пилоти, механичари и други експерти од поранешната авганистанска национална армија ќе бидат интегрирани во новите сили, кои исто така почнаа да носат конвенционални воени униформи наместо традиционалната авганистанска облека што вообичаено ја носат нивните борци.

Би можело да ве интересира

Помош од над 260 милиони евра на ЕУ за народот во Авганистан преку проекти

А1он

Бројот на загинати во земјотресот во Авганистан се зголеми на 26 лица

Ана Ололовска

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

А1он

Умерен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

67 Авганистанци добија привремен престој во Македонија

А1он

Агенциите на ОН побараа рекордни 4,4 милијарди долари помош за Авганистан

А1он