ВИДЕО: Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и 105 повредени

Од:

Билансот на жртвите во невремето кое денеска го погоди главниот град на Русија се искачи на 13 загинати и 105 повредени.

Повредените се хоспитализирани во 10 болници во Москва, а локалните власти предупредуваат дека бројот на жртви може да се зголеми.

Московските служби за вонредни ситуации ангажирани се на отстранување на дрвјата, но засега нема извештаи за поголема материјална штета.

Директорот на метеоролошката служба изјави дека дувал ветер со јачина од 22 метри во секунда, и оти е можна уште една бура во текот на ноќта.

Во ураганот кој денеска ја погоди Москва соборени се 3.500 дрвја, а на моменти дувал ветер со јачина од 28 метри во секунда.

Би можело да ве интересира

Иран и Русија извршија ракетни тестирања

Ана Ололовска

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Русија заинтересирана Лавров да ја посети Грција до крајот на годината

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Ракетниот систем С-400 соборил цели што летале со бризина поголема од 2.000 км/ч

Ана Ололовска