ВИДЕО: Во торнадо во Тенеси загинаа 22 лица, прогласена вонредна состојба

Од:

Од торнадото кое изутринава го погоди Тенеси, загинаа најмалку 22 лица, повеќемина се повредени, а околу 50 илјади домаќинства и фирми останаа без струја. Урнати се десетици згради, помали аеродроми и хангари.

Загинатите се во четири најпогодени окрузи: Дејвидсон (во Нешвил), Путнам, Бентон и Вилсон. Торнадото се појавило во Камден, мало гратче на 160 километри западно од Нешвил.

-Имаме мртви насекаде во државата, изјави Бил Ли, гувернер на Тенеси.

Покрај утврдената смртност од торнадото, укажа дека се уште не се знае точната бројка и дека многумина се водат за изчезнати. Во државата е прогласена вонредна состојба, а аеродромот и железничките линии во Нешвил се во прекин.

Торнадото го наруши и денешното гласање кое е запрено во многу избирачки места. Тенеси е една од 14. држави каде денеска, на „супер вторник“ се избира номинација за претседателски кандидат од Демократската партија.

Засега, ова е едно од најразурнувачките и најсмртоносни торнада во овој дел на САД, откако лани истото време во округот Ли, Алабама, од стихијата загинаа 23 лица.

Во наредните денови во посета на Тенеси треба да дојде претседателот на САД, Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Бил Гејтс ќе финансира експериментален нуклеарен реактор

А1он

САД со највисока стапка на инфлација во октомври од 1990 година

А1он

Растот на американската економија забави во третиот квартал

А1он