(ВИДЕО) Во Шпанија падна град со големина на тениско топче, загина едногодишно девојче

Од:

Едногодишно девојче загина во Шпанија откако беше погодено од град за време на невреме, недалеку од каталонскиот град Ла Бизбал де л’Емпорда, пишува „Дејли мејл“. Таа итно била пренесена во болница, но починала неколку часа подоцна од тешка повреда на главата.

dobivaj vesti na viber

Најмалку 30 лица се повредени во невремето и повеќето од нив побарале лекарска помош. Пријавени се исекотини кај некои, а во еден случај и скршен нос.

Голем број автомобили и згради се оштетени од градот со големина на тениско топче. Градот уништи соларни панели и покривни конструкции.

Метеоролозите во Каталонија соопштија дека градот, со големина од околу 10 сантиметри, во близина на туристичкиот град Жирона, во близина на границата со Франција, е најголемиот во последните 20 години.

Невремето започна доцна синоќа и траеше околу 15 минути.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Ана Ололовска

Шпанија планира нов данок за најбогатите

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

(ВИДЕО) Жители на покриви и на дрвја бараат спас од поплавите во Италија, паркирани возила стуткани едно врз друго

А1он

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Комисија од Центар ги запишува покривите што летаа во невремето и поплавените простории