ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Од:

Воениот известувач на британски Гардијан, Лук Хардинг, објави видео на Твитер на кое се гледаат украинските сили во ослободениот стратешки важен град Лиман како обезбедуваат зграда на полициска станица.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледа и како палат руски знамиња по „чистењето“ на зградата.

Губењето на Лиман четири месеци по неговото заземање од руските сили е „понижувачки момент“ за рускиот претседател Владимир Путин, кој во петокот го прогласи Доњецк, каде што се наоѓа Лиман, за руска територија, заедно со уште три други окупирани руски региони.

Путин во говорот во Кремљ рече дека овие четири региони отсега се дел од Русија и „така ќе останат засекогаш“.

„Вечното“ на Путин во случајот Лиман траеше – еден ден.

Би можело да ве интересира

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина