ВИДЕО: Во Лондон опожарен стан и дел од покривот на облакодер

Од:

Дванаесет противпожарни возила и околу 80 пожарникари се справуваат со пожарот во облакодер на плоштадот „Свети Марко“ во Бромли, јужен Лондон.

dobivaj vesti na viber

Лондонските пожарникари известија дека гори петсобен стан на 15-ти кат од 17-катен облакодер. Гори и дел од покривот.

Тие додаваат дека добиле 95 повици од граѓани кои им се јавиле за пожарот.

Екипите за противпожарна заштита користат вртлива скала од 64 метри за да го изгаснат пожарот.

Причината за пожарот не е позната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Истрага во Велика Британија, дали зголемената смртност е поради локдаунот или последица на корнавирусот

Горан Наумовски

Британски лидери: Нацијата се соочува со вонредна здравствена состојба

А1он

Рекорден пад на реалните плати во Велика Британија

А1он

„Хитроу“ продолжува со мерката за ограничен број опслужени патници на заминување

Ана Ололовска

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он