ВИДЕО: Во Канбера прогласена вонредна состојба

Од:

Во главниот град на Австралија, е прогласена вонредна состојба бидејќи високите температури и силниот ветер ги направија непредвидливите пожари уште потешки за контрола.

Нивото на жива надмина 40 Целзиусови степени.

Откако започнаа пожарите во септември, уништени се над 11 милиони хектари земја

Би можело да ве интересира

Од пожарот во Ново Лисиче извлечени неподвижна жена и уште четворица, маж варел кафе на плин, му се запалил чаршафот и огнот се раширил

Маја Илиевска-Пачемска

Пожарникари извлекуваат жена што оди на дијализа од запален стан во Ново Лисиче

Маја Илиевска-Пачемска

Пожар избувнал вчера во Клиниката за инфектологија

Ана Ололовска

Пожарите и климатските стравови го уништуваат австралиското лоби за јаглен

Ана Ололовска

Австралиски универзитет нуди по 1.500 долари за враќање на кинески студенти преку трета земја

Ана Ололовска

Воз излета од шините кај Мелбурн, двајца загинати

Ана Ололовска