ВИДЕО: Во Израел прв се вакцинираше премиерот Бенјамин Нетанјаху

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е првиот во Израел кој вечерва, во медицинскиот центар на болницата „Тел Хашомер“ во Рамат Ган, близу Тел Авив, се вакцинираше против коронавирусОТ со вакцината развиена од американската компанија „Фајзер“.

Постапката за вакцинација беше спроведена во живо, пред камери, за да може премиерот да биде пример и да ја мотивира пошироката јавност да се вакцинира“, соопшти кабинетот на израелскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Сведок на обвинителството во случај против Нетанјаху, и неговата сопруга загинаа во несреќата кај Самос

Ана Ололовска

Во Израел најголем број случаи на Ковид-19 за 24 часа од почетокот на пандемијата

Од Нетанјаху побарано да ги врати подароците што ги добил додека беше премиер

А1он

Израелско истражување: Третата доза вакцина дава четири пати поголема заштита од првите две дози

Израел регистрира повеќе од 6.000 новозаразени во еден ден, најмногу од февруари годинава

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората