ВИДЕО: Во Италија активни над 200 пожари

Од:

Италијанските области продолжуваат да се борат со голем број шумски пожари, јави ДПА.

Од различни региони се примени 234 барања за помош со цистерни авиони во борбата против пожарите. Активни пожари има во Калабрија, на островот Сицилија и на островот Сардинија. Повеќето од нив започнале поради небрежност или биле предизвикани намерно.

Сега има 240 активни пожари низ целата држава.

На Сардинија, каде почна битката со пожарите минатиот викенд, избувнаа нови пожари во провинцијата Ористано. Камп беше евакуиран во областа Базилика поради пожар.

На Сицилија, во Агриџенто, пожарникарите се обидуваат да се справат со пожар со фронт од пет километри. Ситуацијата ја влошуваат горештините, сушата и силните топли ветрови.

Во северна Италија, ситуацијата е сосема поинаква. Таму има поројни дождови, што предизвикаа поплави и лизгање на земјиште. Провинциите околу езерото Комо во регионот Ломбардија се најтешко погодени.

Би можело да ве интересира

Сомалиец во Италија со нож нападна четири жени и дете

ВИДЕО: Торнадо опустоши италијански остров, најмалку двајца загинати

Катерина Павлова-Николовска

Речиси 75 проценти од Италијанците го одобруваат воведувањето санитарни пропусници и нивната употреба за борба против Ковид-19

Ана Ололовска

Италија ги осуди бомбашките напади во Кабул

А1он

Криминалците во Италија и Германија сè повеќе користат криптовалути

Ана Ололовска

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он