ВИДЕО: Во Франција продолжува генералниот штрајк

Од:

Штрајкови и протести продолжија низ Франција денеска поради политиките за пензионирање на претседателот Емануел Макрон, при што камионџиите блокираа автопатишта и повеќето возови не ги напуштија станиците.

Линиите на метрото околу Париз се затворени и масовното движење против планот на владата за редизајн на националниот пензиски систем влезе во третиот ден.

Во меѓувреме, „Жолтите елеци“ ги планираат своите неделни демонстрации поради економска неправда. Меѓутоа, хаосот не ја потресе владата.

Премиерот Едуар Филип отворено им рече вчера на Французите: Ќе мора да работите подолго.

Тој ќе претстави детали за владиниот план следната недела. Владата соопшти дека нема да ја подигне официјалната возраст за пензија од 62 години, но планот се очекува да ги охрабри луѓето да работат подолго.

Би можело да ве интересира

Франција е на пат да ја постигне својата цел да вакцинира еден милион луѓе против Ковид-19 до крајот на јануари

Ана Ололовска

Неуспешни преговорите за преземање на Карфур од страна на канадски Куше-Тард

Ана Ололовска

На поранешниот француски премиер Баладур ќе му се суди за „аферата Карачи“

Ана Ололовска

Исламот во Франција доби повелба со принципи

Ана Ололовска

Во Франција речиси 6.000 казнети во продолжениот полициски час

Ана Ололовска

Францускиот фарма-гигант Санофи „им подава рака“ на компаниите кои веќе произведуваат вакцини

Жарко Настоски