ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

Од:

Брод за производство и складирање на нафта експлодира во близина на брегот на Нигерија.

dobivaj vesti na viber

За време на инцидентот на бродот имало 10 членови на екипажот.

Бродот „ФПСО Тринити спирит“ може да преработи до 22.000 барели нафта дневно, а експлозијата се случи во близина на Вари, јужна Нигерија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска