ВИДЕО: Вандализиран гробот на Карл Маркс

Од:

Гробот на Карл Маркс, кој се наоѓа на лондонските гробишта Хајгејт, повторно е вандализиран, втор пат во помалку од две недели, објавија британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Непознат сторител со црвена боја на надгробната плоча испишал пароли „доктрина на омраза“ и „архитект на геноцид“, а полицијата за ова била информирана во саботата наутро. Нападот на споменикот доаѓа по помалку од две недели откако претходно некој со тап метален предмет ја оштетил мермерна плоча, дел од споменикот на кој се испишани имињата на оние кои почиваат тука.

„Целта е името на Карл Маркс, ова не е обичен вандализам, туку насочен напад кон ликот и делото на Карл Маркс“, изјави по првиот вандалски чин, Јан Дангвел, шеф на фондацијата „The Friends of Highgate Cemetery“, која ги одржува гробиштата.

Од гробиштата Хајгејт, преку „Твитер“, порачаа дека станува збор за глупав и бесмислен вандализам.

Лондонската полиција соопшти дека засега никој не е уапсен за овој чин, исто како и за оној од пред две недели.

Би можело да ве интересира

Уапсен богат руски бизнисмен осомничен за перење пари

Лондон и Вашингтон ја реафирмираат поддршката за Украина

А1он

(ВИДЕО) Голем број Албанци вчера во Лондон го прославија Денот на независноста на нивната земја

Во Британија уапсена банда Албанци, киднапирале маж и побарале откуп од 400.000 фунти

Двајца полицајци избодени на улица во Лондон, напаѓачот уапсен

А1он

Транспортен хаос во Лондон: Вработените во метрото и автобусите стапија во штрајк

А1он