ВИДЕО: Ураганот речиси уништи некои градови на Флорида, има мртви, милиони се без струја

Од:

Моќниот ураган Иан предизвика голема штета и речиси уништи некои градови во американската сојузна држава Флорида, а пријавени се и две загинати лица, изјави гувернерот Рон ДеСантис. 74-годишен човек од местото Волусиа е првата официјално пoтврдена жртва од ураганот. Повеќе од 2,6 милиони жители на Флорида се без струја.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш не сме виделе вакви поплави“, рече ДеСантис и изјави дека во невремето некои области, Кејп Корал и градот Форт Мајерс биле целосно потопени и уништени.

Гувернерот изјави дека ова е веројатно еден од петте најразорни урагани што ја погодиле Флорида.

Иан удри на копното во југозападна Флорида како ураган од 4 од 5 категорија на скалата Сафир-Симпсон и сега ослабе до тропска бура со силни ветришта и обилни врнежи и сè уште има разорна моќ.

„Ова е бура за која ќе се зборува многу години“, рече директорот на американската метеоролошка служба (NWS) Кен Греам на прес-конференција.

Иан премина во тропска бура, но се очекува повторно да премине во ураган и затоа е изадено предупредување за жителите на Јужна Каролина.

Би можело да ве интересира

Оружен инцидент во Флорида: Еден убиен, а друг е ранет

(ВИДЕО) Ураганот Никол ја погоди Флорида, издадено предупредување за торнадо

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Едно лице загина, шест се ранети во престрелка во Флорида

Горан Наумовски

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Тропската бура Џулија прерасна во ураган