(ВИДЕО) Ураганот Никол ја погоди Флорида, издадено предупредување за торнадо

Од:

Ураганот Никол рано утринава го погоди источниот брег на Флорида, носејќи силен дожд и опасни бранови на невреме во регионот. Ова е првиот ураган што ги погоди САД во ноември по речиси 40 години, пишува CNN.

„Никол“ е ураган од прва категорија што ја погоди областа на плажата Веро и донесе ветрови со брзина од 120 километри на час. Некои области се веќе поплавени, вклучително и области кои беа погодени од ураганот Јан пред помалку од два месеци, соопшти Националниот центар за урагани.

Постои закана дека и Никол ќе донесе торнадо, па стотици летови се откажани, училиштата и универзитетите се затворени, а луѓето се евакуирани од зградите за кои се смета дека се во опасност од уривање.

Никол синоќа се зајакна од тропска бура во ураган, со силни ветришта и опасен бран на бура на островот Гранд Бахама, соопшти американскиот национален центар за урагани. Предупредувањето за ураган остана на сила на островите Абакос, Бери и Гранд Бахам.

Бидејќи Никол е голема бура, нејзиното влијание ќе се почувствува многу подалеку од центарот. Синоптичарите во центарот за урагани рекоа дека Никол ќе ослабне додека се движи над Флорида.

Предупредувањето за ураган важи за повеќе од пет милиони луѓе. Во источна, централна и северна Флорида ќе наврнат и до 20 сантиметри дожд. Дополнително, до петок се очекува да наврнат меѓу пет и 15 сантиметри дожд во југоисточниот дел на САД.

Ова исто така важи и за делови од јужните и централните Апалачи и регионот на западниот Атлантик, според центарот за урагани. Жителите на Јужна Каролина, каде што се преземаат безбедносни мерки, исто така треба да се подготват за Никол, соопшти управата за вонредни состојби на државата.

Би можело да ве интересира

Десет лица се ранети во пукање во Флорида, од кои двајца критично

Оружен инцидент во Флорида: Еден убиен, а друг е ранет

Едно лице загина, шест се ранети во престрелка во Флорида

Горан Наумовски

Во ураганот Ијан загинаа 80 граѓани на САД, штетата е проценета на десетици милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

Ана Ололовска

Штетата од ураганот Ијан во државата Флорида изнесува меѓу 28 и 47 милијарди долари

Ана Ололовска