ВИДЕО: Украински војниците го положија оружјето и се предадоа

Од:

Руските медиуми објавија видео од украински војници кои се предале во близина на релација Сватово-Кременај во Луганската Народна Република.

Како што пренесуваат руските медиуми, група офицери на ВСУ избрале да останат живи, па се предале на јуришната група на Централниот воен округ.

На видеото што го објавија руските медиуми, се гледаат шест украински војници како полека одат, држејќи го оружјето над главите.

Според руските медиуми, украинските војници претходно оствариле контакт на радио фреквенцијата 149.200 и побарале да се предадат.

Би можело да ве интересира

Најмалку 14 лица се повредени во руските напади врз градови низ Украина

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

Моравјецки: Полска повеќе не испраќа оружје во Украина

(ВИДЕО) Се спасуваат ранетите од урнатините во Черкаси

Седум ранети во рускиот напад на Киев, меѓу кои и деветгодишно девојче

Горан Наумовски

Спречени украински напади кај Севастопол на Крим