(ВИДЕО) Украинците објавија видео: Погодивме руското командно место

Од:

Извор од Службата за безбедност на Украина (СБУ) потврди дека украинските сили погодиле руска привремена командна станица во регионот Херсон. Тој тврди дека акцијата на украинските војници била извршена врз основа на дојава добиена од разузнавачи, пишува „Украинска правда“.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа моментот кога бил погоден објектот. Извор од СБУ наведува дека ракетата ХИМАРС го погодиле местото каде имало состанок на руските офицери од 24-от моторизиран полк на 70-та моторизирана пушка дивизија.

Херсонската област се наоѓа на југот на Украина, а Русија ја објави нејзината анексија во септември минатата година. И покрај тоа, руската армија во моментов контролира само дел од спорната област.

Би можело да ве интересира

Путин: Се обидоа да ја уништат Русија, нема да успеат-никогаш

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен