(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Уништивме 10 руски тенка за една вечер

Од:

Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави видео од уништувањето на десет руски тенкa и едно оклопно возило. Операцијата, тврдат, била извршена само за една ноќ.

Заедно со видеото, во објавата пишува deka десетte тенкови се уништени од специјалци од единицата на СБУ „Бели волци“.

„Нашите специјални сили од Центарот за специјални операции „А“ уништија непријателска опрема во правец на Доnецк. Запален е и еден непријателски БТР. Со тој чин во една ноќ се уништени единаесет мети“, се вели во соопштението.

Од друга страна, Олександр Сирски, командант на копнената армија на Украина и командант на Источната група на вооружените сили на Украина, изјави дека Русија го напаѓа речиси целиот источен фронт.

„Меѓутоа, Бахмут се уште е епицентарот. Битките за градот продолжуваат. Непријателот ги ангажираше сите свои сили и се обидува да ја пробие одбраната на неколку фронтови и целосно да го опколи градот“, рече Сирски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска