ВИДЕО: Украинците објавија снимка од соборување на руски хеликоптер Ка-52 со стингер

Од:

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Герашенко објави видео за кое вели дека го прикажува соборувањето на рускиот хеликоптер Ка-52 некаде во регионот Харков.

dobivaj vesti na viber

„Уникатна снимка од дрон. Нашите херои од 92-та бригада прекрасно соборија руски хеликоптер КА-52 (вреден 14 милиони долари) со стингер во регионот на Харков“, напиша тој.

„Слава на нашите бранители“, додаде тој на крајот.

Снимката не е независно потврдена. Герашенко не го ни прецизира времето кога е направено видеото од наводното соборување на хеликоптерот.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда