ВИДЕО: Украинците објавија снимка од наводна експлозија на руска муниција

Од:

Украинската војска објави снимка од навдна експлозија на складиште со руска муниција што се случила во текот на ноќта. Засега нема независни информации кои го потврдуваат настанот.

dobivaj vesti na viber

Во меќувреме утров се појавија и нови информации за ексползијата на Крим. Антон Герашенко, советник на украинскиот претседател, сугерира дека во вчерашната експлозија на Крим биле уништени голем број руски авиони.

Имено, Герашенко објави фотографија од сателит. Како што вели, станува збор за воздухопловната база на Крим каде вчера дојде до експлозија. На сликата, според Герашенко, има 24 руски воени авиони – 12 SU-24M и 12SU-25CM.

„Ова е слика пред експлозијата. Со нетрпение ја очекуваме онаа од потоа“, напиша тој на Твитер.

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска

Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

Гувернерот на Харков: Се е полно со мини

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русија веројатно ќе продолжи да губи тешко оружје

Ана Ололовска