(ВИДЕО) Украинците на Евросонг: Помогнете ни, спасете го Мариупол, спасете го Азовстал

Од:

Бендот Kalush Orchestra кој годинава ја претставува Украина на Евросонг настапуваше во финалето и како и претходнo привлече огромно винимание. Фронтменот на групата по настапот замоли за помош за неговата земја.

dobivaj vesti na viber

„Ве молам да и помогнете на украина, спасете го Мариупол, спасете го Асозстал веднаш“ рече тоој на сцената.

Украинците се меѓу фаворитите за победа на годинашното издание на музичкиот фестивал. Претходно во текот на денот и претседателот на Украина, Влодомир Зеленски ја повика Европа да гласа за украинските претставници.

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска