(ВИДЕО) Украина реагира: Амнести Интернешнл амнестира терористичка држава

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини „Амнести Интернешнл“ дека се обидува да амнестира терористичка држава, мислејќи на Русија, откако претходно таа невладина организација посочи дека Киев ги загрозува цивилите во војната против Москва.

dobivaj vesti na viber

Зеленски рече дека организацијата „ја префрла одговорноста од агресорот на жртвата“.

Претходно и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изјави дека е „огорчен” поради таквите „нефер” обвинувања на АИ.

Во извештајот објавен вчера после четиримесечна истрага, АИ ја обвини армијата на Украина за користење цивилни објекти како училишта и болници за воени бази, како и за започнување напади од населени области, тактики што се спротивни на меѓународното хуманитарно право.

„Агресијата врз нашата земја е неоправдана, инвазивна и терористичка. Ако некој напише извештај во кој некако се изедначуваат жртвата и агресорот, ако се анализираат некои податоци за жртвата, а се игнорираат постапките на сторителите, тоа е неоправдано и не може да се толерира“, додава Зеленски во редовното видео-обраќање.

„Амнести Интернешенл“ во сизвештајот сепак посочува дека украинските тактики „во никој случај не ги оправдуваат неселективните руски напади“.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он