(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Од:

Украина побара од германската влада да и испрати крстосувачки ракети Taurus додека Киев се обидува да се одбрани од руската инвазија која започна минатиот февруари.

Барањето на Киев е добиено пред неколку дена, изјави вчера вечерта портпаролката на германското Министерство за одбрана.

Според извештаите, германската војска поседува околу 600 проектили Taurus, од кои само околу 150 се чуваат во оперативна готовност. Секој од тие проектили чинел околу милион долари пред околу 10 години.

Taurus е производ на заедничко вложување на MBDA Deutschland од Германија и Saab Dynamics од Шведска, пишува The Drive. Наводно, проектилот има дострел од повеќе од 500 километри, што ја става во категоријата II на режимот за контрола на мобилната технологија (MTCR).

Дизајнирана да продира во противвоздушната одбрана на терен на многу ниско ниво по летот, проектилот Taurus со турбомлазен погон носи двостепена боева глава позната како МЕФИСТО. Боевата глава MEPHISTO дури може да се програмира да детонира на однапред избран кат од одредена зграда.

Системот за наведување проектили се заснова на инертен систем за навигација (INS) кој постојано се ажурира со GPS. Има и референтен теренски сензор кој обезбедува можност за напад на она што производителот го опишува како „полустационарни цели“. Може да уништи и добро заштитени цели како што се бункери длабоко под земја.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме