ВИДЕО: Убиен демонстрант на собир во Багдад за поддршка на убиените продемократски активисти

Од:

Еден демонстрант денеска беше убиен на протестот во Багдад организиран со барање одговорност за убијците на продемократските активисти, соопшти полицијата и извор од болницата.

Од фрлени предмети во судирите меѓу демонстрантите и полицијата повредени се 13 демонстранти и петмина припадници на безбедносните сили, изјави извор од болницата.

Илјадници Ирачани од цела земја денеска демонстрираа во Багдад, барајќи извршителите на убиствата на продемократски активисти да бидат изведени пред лицето на правдата и казнети за да не се повторат ваквите злосторства.

Демонстрантите се собраа на трите главни плоштади во главниот град: Тахрир, Фердаус и Ал Носур, опкружени со голем број полицајци, осудувајќи го неодамнешниот скок на бројот на убиства на критички настроени активисти и новинари.

-Безбедносните сили употребија боева муниција за да ја растераат толпата, откако демонстрантите почнаа да фрлаат со камења, изјавија очевидци и ирачки официјални лица

Претходно, полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, кои одговорија со фрлање камења кон полицијата, а некои и со тули.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

ВИДЕО: Вулгарности, политички говори, барања за оставка и сечење маски на протестот против мерките

Кристијан Ландов

Полска: Протести против закон со кој се задушува независноста на медиумите

А1он

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски