ВИДЕО: Турски оклопни возила „Кирпи“ запленети од руски војници во Украина

Од:

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од турските оклопни возила Кирпи (еж) запленети од руските војници во Украина.

Овие борбени возила пристигнаа во Украина како дел од турската воена помош за украинските вооружени сили.

Испораките на возилата Кирпи во Украина започнаа во август 2022 година. Првата серија се состоеше од 50 возила. На крајот, според различни извори, во Украина требало да бидат испорачани околу 200 возила.

Има информации дека производителот BMS и Турција планираат да испратат уште Kirpi во Украина.

Возилата испорачани во Украина се опремени со оклопна заштита.

Визуелните слики од порталот „Орикс“ ја документираат загубата на најмалку осум Кирпи во борба, пет уништени, двајца оштетени и најмалку еден заробен. По неодамнешните судири во областите Соледар и Бахмут, овие загуби најверојатно ќе бидат многу поголеми.

Фотографиите и видеата покажуваат дека, освен неколку возила обоени во зелено, повеќето од овие борбени возила се обоени во пустинско-маслиново камуфлажа што е стандардна во Турција.

Би можело да ве интересира

МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Европски шампион загина во Украина: Од боксерскиот ринг отиде во првата линија, загина по тешки борби!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Ана Ололовска

Македонија не може да биде неутрална кога Русија го загрозува светскиот мир, вели Османи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Катерина Павлова-Николовска

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка