ВИДЕО: Турната и фрлена во океанот статуа на Колумбо во Балтимор

Од:

Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат дека демонстрантите користеле јажиња за да ја турнат статуата во близина на квартот Мала Италија, а потоа делови од неа фрлиле во вода.

Американските медиуми наведуваат дека статуата била поставена во 1984 година и е во сопственост на градот.

За време на протестите заради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во текот на полициско приведување, цел на напади беа статуите на Колумбо и други личности од времето на колонијализмот.

Тие наведуваат дека славниот истражувач е одговорен за геноцидот и експлоатацијата на домородците во Северна и Јужна Америка.

Статуите на Колумбо досега се урнати или вандализирани во неколку американски градови, вклучувајќи ги Мајами, Бостон, Ричмонд и Сент Пол.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илјадници луѓе на улиците на Љубљана, солзавец и водени топови

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

ВИДЕО: Вулгарности, политички говори, барања за оставка и сечење маски на протестот против мерките

Кристијан Ландов

Полска: Протести против закон со кој се задушува независноста на медиумите

А1он

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ