ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Од:

Стотици луѓе во Германија, која има голем број турски иселеници, ја прославија победата на актуелниот претседател Реџеп Тајип Ердоган на претседателските избори во Турција со спонтани паради со автомобили, веење знамиња и свирење со сирени.

Автомобили украсени со турски знамиња возеа свирејќи низ улиците на германските градови, вклучувајќи го главниот град Берлин, Дуизбург на запад од земјата и северното пристаниште Хамбург во неделата вечерта. Според полицијата, прославата поминала главно мирно.

Во Манхајм во југозападната покраина Баден-Виртемберг, сепак, имаше конфликт. Учесниците фрлале предмети кон полицајците, а дел од колоната се судриле и со пешаци. Никој не е повреден.

Во Дуизбург, според полицијата, на прославата учествувале неколку стотици автомобили и неколку стотици собрани на улиците. Освен неколку огномети, се поминало мирно, соопшти полицијата.

Во Хамбург, пред турскиот конзулат во близина на железничката станица беа формирани долги колони од автомобили кои свиреа. Само на тревникот пред конзулатот, околу 1.000 приврзаници на Ердоган вееја знамиња славејќи ја неговата победа.

Прослави и паради со стотици луѓе беа забележани и во Берлин, финансискиот центар на Франкфурт и главниот град на Баварија, Минхен.

Во западниот град Есен, според полицијата, се одржале помали протести пред тамошниот конзулат.

Се проценува дека 3 милиони луѓе во Германија имаат турски корени, а Турците се најголемата имигрантска група во земјата, создадена како дел од политиката на „гастарбајтери“ усвоена од германската влада во 1950-тите.

Би можело да ве интересира

Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

13 годишно девојче нападнато од осуммина и силувано на базен во Келн

Предраг Петровиќ

Тројца исчезнати во хеликоптерска несреќа во Турција, еден пожарникар пронајден жив

26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

ВИДЕО: Голема спасувачка акција за извлекување на Американец загавен во пештерски комплекс во Труција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски