(ВИДЕО) Тропска бура во Шпанија, едно лице загина: Училиштата затворени, повеќе од 600 летови откажани

Од:

Тропската бура „Ермина“ придружена со обилни дождови погоди неколку региони во Шпанија, при што едно лице загина, а предизвикана е голема материјална штета, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

На Канарските острови веќе трет ден врне силен дожд. Шпанската метеоролошка агенција АЕМЕТ објави дека ова е најдождливиот септември досега забележан на Канарските острови.

Училиштата таму беа затворени како мерка на претпазливост, додека повеќе од 600 летови беа откажани во текот на викендот.

Се очекува училиштата и аеродромите на Канарските Острови да продолжат со нормална работа од утре, кога ќе помине невремето.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанија годинава очекува рекордни загуби во земјоделството

Горан Наумовски

Гави трет најмлад стрелец во историјата на СП

Шпански полицајци во Украина ќе помагаат во истрагите за воени злосторства

А1он

Франција и Шпанија забрануваат продажба на бензински и дизел возила по 2035 година

А1он

Заедничка мисија на бугарски и шпански воени авиони за заштита на воздушниот простор

А1он

Во Мадрид околу 200.000 луѓе против реформата на здравствениот систем