ВИДЕО: Тројцата космонаути од Меѓународната вселенска станица безбедно се вратија на Земјата

Од:

По шестмесечната мисија на Меѓународната вселенска станица тројца космонаути безбедно се вратија на Земјата.

Космонаутот на НАСА, Крис Касиди и космонаутите на Роскосмос, Анатолиј Иванишин и Иван Вагнер слетаа во степина на Казахстан, југоисточно од Жесказган.

По медицинскио преглед тројцата космонаути со хеликоптер ќе бидат префрлени до Жесказган, од каде ќе заминат дома.

Касиди, Иванишин и Вагнер поминаа 196 денови во Вселената.

Астронаутот на НАСА, Кејт Рубинс и астронаутите Сергек Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков од Роскосмос пред една недела пристигнаа на Меѓународната вселенска станица, каде ќе претстојуваат шест месеци.

Би можело да ве интересира

НАСА: Група земји потпишаа договор за истражување на вселената

Ана Ололовска

Новиот тоалет на Меѓународната вселенска станица чини 23 милиони долари

Ана Ололовска

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

А1он

НАСА го објави планот за испраќање на првата жена на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Ана Ололовска

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Ана Ололовска