ВИДЕО: Тројца астронаути се вратија од мисијата на Меѓународната вселенската станица

Од:

Двајца руски и еден астронаут на НАСА денеска се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица.

Русите Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков и Американката Кејт Рубинс слетаа во степите на Казахстан на околу 150 километри од градот Жежказган.

Рубинс и Рижиков беа во втора мисија во вселената, додека Куд-Сверчков беше во првата мисија.

На снимката, објавена на Твитер, се гледа како Рубинс се смешка додека излегува од капсулата во која се спушти на Земјата.

Таа се враќа во Хјустон, додека нејзините колеги ќе заминат во Москва.

Би можело да ве интересира

Астероид кој се движи кон Земјата може да ги направи сите милијардери

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Кинеските астронаути за првпат излегоа на прошетка од новата вселенска станица

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

Ана Ололовска

НАСА планира две мисии на Венера

Ана Ололовска

Нов Зеланд потписник на вселенскиот договор со НАСА

Ана Ололовска

Роверот на Марс направи кислород по првпат

Ана Ололовска