(ВИДЕО) Тревога за воздушен напад во Украина: Од Белорусија полета авион кој би можел да носи нуклеарен балистички проектил

Од:

Низ цела Украина, издадени се предупредувања за воздушен напад.

Би-Би-Си јавува дека набљудувачката група која ја набљудува Белорусија пријавила полетување на борбен авион во Белорусија, поради што се огласи алармот.

Наводно, се работи за авион МиГ-31К, кој може да биде вооружен со нуклеарна балистичка ракета Кинжал.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска