ВИДЕО: Трескавична потрага по исчезнатите по полавите во Германија и во Белгија

Од:

Спасувачките екипи се во трка со времето во потрагата по исчезнатите во поплавите кои зафатија голем дел од западна Европа, а најсилно ги погодија Германија и Белгија.Стотици луѓе се водат како исчезнати.

Бројот на загинати во поплавите во Германија достигна 133 и со таа цифра, веќе има 160 жртви на природната катастрофа во области во Западна Европа.

Полицијата во западногерманската покраина Рајнска област-Пфалц утрово соопшти дека веќе има 90 загинати – 27 повеќе од вчера. Стотици луѓе во регионот се исчезнати,и според дел германски медиуми, таму може да има околу 600 жртви.

Во соседната провинција Северна Рајна-Вестфалија, досега е потврдена смртта на 43 лица.

Најмалку 25 лица загинаа во поплавите во Белгија, според последните податоци.

Големи полави ги погодија и Швајцарија, Луксембург и Холандија.

Европските лидери сметаат дека климатските промени се виновни за екстремните временски неприлики. Експертите велат дека глобалното затоплување предизвикува и ќе предизвикува силни врнежи.

Темепературата на Земјата е веќе зголемена за 1.2 степени од почетокот на индустриската ера.

Во Германија каде бројката на жртви од поплавите надмина 100, спасувачките екипи имаа огромни потешкотии во потрагата по исчезнатите и мораа да ги остават блиските на овие луѓе во неизвесност околу нивната судбина.

Во земјата не функционираат телефонските линии, патиштата се тешко оштетени, а повеќе од 100 илјади семејства останаа без електрична енергија.

Би можело да ве интересира

Германците одлучуваат кој ќе биде наследник на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он

И покрај кризата во светот, Германија добро снабдена со гас

А1он

Привршува предизборната кампања во Германија

А1он

Два дена до изборите во Германија, Шолц води на анкетите

Ана Ололовска