ВИДЕО: Трамп прогласи вонредна состојба во САД поради коронавирусот

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во земјата поради ширењето на новиот коронавирус.

Во своето обраќање тој истакна дека ќе распредели 50 милијарди долари за борба против Ковид-19 и спречување на неговото ширење.

Прес-конференцијата на американскиот претседател се уште трае.

Би можело да ве интересира

Фајзер: Новите вакцини ќе бидат готови за 100 дена ако варијантата Омикрон е отпорна на сегашните

Ана Ололовска

СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

Ана Ололовска

Австралија воведува ограничувања за патувања за девет јужноафрикански земји

Ана Ололовска

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Ана Ололовска

Ова е Ковид-21, вели белгискиот премиер за најновиот сој на вирусот

А1он

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он