(ВИДЕО) Трамп: Оние кои го прекршија законот ќе одговараат, ќе има мирен трансфер на власта

Од:

Во жарот на критиките од двете партии за тоа дека разгорил насилството во Капитолот на САД во средата, американскиот претседател Доналд Трамп синоќа објави видео на Твитер во кое директно ги осуди сторителите на насилството и ја смируваше ситуацијата.

– Демонстрантите кои се инфилтрираа во Капитолпт го извалкаа седиштето на американската демократија. Луѓето кои упаднаа во Капитолот на САД не ги претставуваат САД, прекршителите на законот ќе платат за тоа, изјави Трамп.

Тој исто така рече дека ќе асистира во процесот на мирен трансфер на власта на избраниот претседател Џо Бајден и, што е најважно, не ги повтори обвинувањата за изборна измама.

– Поминавме низ напнати избори и емоциите се големи. Но, сега темпераментот мора да олади и да биде обновено спокојство. Мојот фокус сега е да обезбедам непречен трансфер на власта. Овој момент повикува на лекување и примирување, порача Трамп.

На почетокот на обраќањето тој истакна дека веднаш ја распоредил Националната гарда „за да ja обезбеди зградата и ги избрка натрапниците“.

Би можело да ве интересира

Бајден укина неколку уредби донесени во време на Трамп

Ана Ололовска

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Бајден се обидува да спречи недостиг на гориво по хакерскиот напад врз „Colonial Pipeline“

Ана Ололовска

Бајден на самит со земјите-членки на НАТО од Источна Европа

Жарко Настоски

Путин и Бајден како во шпанска серија – никако да се договорат кога и каде да се сретнат

Жарко Настоски

Бајден ја зголеми годишната квота за прием на бегалци на 62.500

Ана Ололовска