ВИДЕО: Трамп ја продолжи својата кампања, во Флорида илјадници луѓе дадоа поддршка за претседателот

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп ја продолжи својата предизборна кампања по цели две недели пауза откако беше заразен со коронавирус.

Илјадници се собраа на митингот кој беше организиран на отворено во Флорида, каде Трамп го направи првиот од четирите планирани обраќања во кампањата.

Во меѓувреме, лекарот на претседателот објави дека Трамп дава негативен резултат неколку дена по ред и повеќе не е носител на Ковид-19.

„Веќе го поминав ова и ми рекоа дека имам имунитет. Се чувствувам толку силно што ќе влезам во публика и ќе ве бакнам сите вас. Ќе ги бакнам сите мажи и убави жени. Повеќе не мора да бидам во карантин и не би дозволил никому ова да му се случи. Сега велат дека имам имунитет, не знам колку долго ќе трае, некои велат дека тој  е за доживотно, други велат четири месеци”, рече Трамп.

Трамп накратко даде сочувство до оние кои ги загубија најблиските од Ковид-19.

Настанот јасно стави до знаење дека претседателот не планира да го смени својот пристап кон организирање на масовни митинзи среде пандемијата, дури и по неговата борба со вирусот.

Трамп ги оспори јавните анкети во кои противкандидатот Бајден има предност и тврдеше дека ќе победи на престојните избори.

„Ние ќе имаме уште поголема и поважна победа отколку што имавме пред само четири години“, додаде тој, откако поддржувачите скандираа „уште четири години за Трамп“.

Би можело да ве интересира

Гренел: Албанците ми рекоа дека ќе гласаат за Трамп

А1он

Трамп: Поддршка за Франција, стоп за исламскиот тероризам

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Трамп: Џо Бајден е кандидат на невработеноста, блокадите и бедата

А1он

Болтон: Ако победи Трамп, Америка ќе излезе од НАТО

Жарко Настоски

Над 60 милиони Американци веќе гласале, можен највисок одѕив во последните 112 години

Жарко Настоски

Каде би одел Трамп ако ги загуби изборите – опции има многу

Жарко Настоски