(ВИДЕО) Трамп до медиумите: Не носам заштитна маска за да не ви правам задоволство вам

Од:

Американскиот претседател, Доналд Трамп посетувајќи ја фабриката на гигантот Форд во Мичиген кој е задолжен за време на пандемиајта да произведува респиратори и заштитни маски даде невообичаен одговор на прашање од новинар.

Запрашан од новинарот зошто не носи заштитна маска иако сите во просторијата носат поради лична заштита, претседателот Трамп рече: „Маската е со мене, ја носев претходно, но не сакам да им правам задоволство на медиумите да ме видат како ја носам“.

Претседателот додаде дека тој заедно со неговата „екипа“ утрото биле тестирани од вирусот и резултатот е негативен.

Пред медиумите тој ја покажа својата маска и рече дека многу ја сака, но дека нема да ја користи во своето обраќање.

Би можело да ве интересира

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

А1он

Нови 38 случаи на Ковид-19 регистрирани во Австрија

А1он

Социјалната мрежа Твитер забрани уште една содржина објавена од Трамп

А1он