ВИДЕО: Торнадо збриша цело гратче во САД, тројца жители загинаа

Од:

Најмалку три лица загинаа, а десетина се повредени во торнадото што синоќа ја погоди американската држава Северна Каролина, соопштија денеска спасувачките служби.

Додека голем дел од остатокот на САД беше погоден од силен студен бран, торнадото го погоди јужниот дел на таа земја, особено во крајбрежните делови. Снимките од округот Брансон направени од воздух ја покажуваат огромната штета што ја направи силниот ветер.

– Досега има три потврдени смртни случаи и десетмина повредени, соопштија службите за спасување на округот Брансвик.

Се додава дека околу педесетина куќи се оштетени, а електричните водови прекинати.

И други снимки објавени на социјалните мрежи покажуваат откорнати дрвја, уништени возила и куќи.

Локалниот шериф Џон Инграм изјави дека ќе биде потребен долг процес за работите да се вратат во нормала.

Бројни други сојузни држави во САД се погодени од студен бран кој доаѓа од Арктикот и во кој температурите достигнаа рекордно ниски вредности.

Би можело да ве интересира

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Бил Гејтс ќе финансира експериментален нуклеарен реактор

А1он

САД со највисока стапка на инфлација во октомври од 1990 година

А1он

Растот на американската економија забави во третиот квартал

А1он