ВИДЕО: Торнадо во Сиетл

Од:

Предградие на Сиетл, во американската сојузна држава Вашингтон, го погоди торнадо кое уништило неколку куќи и откорнало повеќе дрва.

Торнадото ја погодило областа јужно од градот Порт Орчард во два часот по локално време, соопшти метеоролошката служба на Сиетл на Твитер додавајќи дека нема извештаи за повредени лица.

Локалната телевизија Комо јави дека штета била пријавена не неколку места, а метеролошката служба соопшти дека ќе испрати експертски тим кој ќе работи на проценка на штетите со екипите за вонредни ситуации.

Порт Орчард се наоѓа на околу 24 километри западно од Сиетл.

Би можело да ве интересира

Американската економија лани нарасна за 5,7 отсто

А1он

Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

А1он

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

Ана Ололовска

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Ана Ололовска

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска