(ВИДЕО) Торнадо во Романија, превртен автобус, седум лица се повредени

Од:

Седум лица се повредени во налетот на торнадо во Романија.

Повредените биле патници во автобус кој превезувал 39 лица, бил кренат од ветерот и фрлен на 10 метри во блиското поле.

Торнадото ја погоди областа Драјна, 70тина километри од Букурешт, а на видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи се гледа како торнадото ја подигнува прашината од тлото.

Според романските медиуми оштетени се и неколку земјоделски возила и рурални објекти.

Би можело да ве интересира

Министрите за надворешни работи на Бугарија и Романија изразија поддршка за територијалниот интегритет на Украина

А1он

Јоханис: Романија е подготвена за поголемо присуство на НАТО во земјата

А1он

Романија нема да влегува во војна, тврди министерот за одбрана Василие Динчу

Ана Ололовска

НАТО ги отфрли руските барања да ги повлече своите сили од Романија и Бугарија

А1он

За Романија е неприфатливо барањето на Москва за повлекување на војниците на НАТО

А1он

Романскиот премиер обвинет дека плагирал третина од својот докторат

Ана Ололовска