ВИДЕО: Торнадо опустоши италијански остров, најмалку двајца загинати

Од:

Најмалку две лица загинаа, а деветмина се повредени откако торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија, помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег.

Како што јавуваат италијанските медиуми, меѓу загинатите има пожарникар кој не бил на должност и 86-годишен маж. Двајцата биле во своите автомобили кога торнадото го зафатил крајбрежниот пат.

Четири лица од повредените се во критична состојба. Некои ќе бидат пренесени во сицилијанскиот град Палермо.

Од невремето има урнати кровови и превртени автомобили.

Иако торнадата обично не се поврзуваат со Европа, секоја година се случуваат неколку стотици. За многу од нив нема информации бидејќи се јавуваат во некои оддалечени рурални области.

Годинава торнадо ја зафати и Чешка, при што загинаа пет лица, а 150 беа повредени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Антифашистички протест во Рим

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

Катерина Павлова-Николовска

Невреме во Италија: Катанија ја погоди „торнадо“

А1он

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он

Локални избори во Италија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во голем пожар во Рим уништен Железниот мост

Ана Ололовска