ВИДЕО: Топлотниот бран урива рекорди во Канада, измерени 46,6 степени

Од:

Делови од Северна Америка се погодени од бран жештини, а во Канада беше регистрирана рекордна температура од 46,6 степени Целзиусови. Највисоката температура во историјата на земјата е измерена во неделата во Литон, Британска Колумбија, јави Би-Би-Си.

Исклучително високите температури се должат на поле со висок притисок над северозападот на САД и пацифичките делови на Канада.

Експертите предупредуваат дека климатските промени може да се зголемат застапеноста на екстремни временски прилики како што се жештини, а ваквите климатски промени може да бидат придружени со зголемување на бројот на жртви од поплави, бури и горештини.

Се предупредува и за неколкудневните жештини низ северозападниот дел на САД и делови од западна Невада и Калифорнија.

Би можело да ве интересира

Маж во Канада претепал медицинска сестра откако ја вакцинирала неговата сопруга

Ана Ололовска

Трудо победи на изборите во Канада, О’Тул го призна поразот

Ана Ололовска

Партијата на Трудо најверојатно победи на парламентарните избори во Канада

Ана Ололовска

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени

А1он

Трудо најави предвремени избори во Канада наесен

Ана Ололовска