ВИДЕО: Тинејџер со нацистички симболи на облеката упаднал во две училишта во Бразил и убил четири лица, снимен моментот на нападот

Од:

Во пукање во две училишта во Бразил животот го загубија вкупно четири лица, три на местото на нападот, а подоцна од здобиените повреди починала наставничка, соопштија властите.

Напаѓачот е 16-годишен тинејџер, кој носел нацистички симболи.

Властите во градот Аракруз, во државата Еспирито Санто, соопштија дека некои од 10-те ранети, вклучително и тројца наставници и еден ученик, се во тешка состојба по нападот во петокот што ја шокираше земјата која бележи пораст на престрелки во училиштата во последните години.

„За жал, трагедијата на Аракруз сè уште не е завршена“, рече гувернерот Ренато Казагранде во саботата.

„Со длабоко жалење ја потврдуваме смртта на уште една жртва, професорката Флавија Амбос Меркон“, напиша на Твитер гувернерот, кој прогласи тридневна жалост во Еспирито Санто.

Напаѓачот е поранешен ученик во државното училиште кое прво го нападнал, пукајќи во група наставници, убивајќи две лица, а рани други девет. Потоа отишол во блиското приватно училиште каде убил адолесцентка и оставил неколку други ранети.

Тој е уапсен и ќе се соочи со обвиненија за убиства и тешко убиство во обид, соопшти полицијата на Еспирито Санто.

Според Истражувачкиот институт Соу да Паз, нападот е дванаесетто пукање во училиште во Бразил од 2002 година.

Би можело да ве интересира

Бразил и Аргентина размислуваат за воведување заедничка валута

Ана Ололовска

Наскоро средба Лула да Силва – Бајден во Вашингтон

Ана Ололовска

Врховниот суд покрена истрага против Болсонаро за нередите во Бразил

Катерина Павлова-Николовска

Судот во Бразил побара истрага против тројца конгресмени, сојузници на Болсонаро

ЕУ го осуди политичкото насилство во Бразил

Ана Ололовска

Судот во Бразил нареди апсење на службеници поради пропусти за време на немирите