(ВИДЕО) Терористички напад во Тел Авив: Три лица повредени

Од:

Три лица се ранети од огнено оружје во терористичка престрелка во центарот на Тел Авив, соопшти полицијата.

Се наведува дека напаѓачот отворил оган врз луѓето пред кафуле во центарот, а потоа избегал од местото на настанот, пукајќи во други луѓе во околината.

Полицијата го убила терористот, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Од службата за брза помош наведуваат дека во болницата Ичилов биле пренесени три лица. Едно лице е во критична состојба.

Напаѓачот е идентификуван како Мутаз Салах ал Каваја, 23-годишен Палестинец од градот Нилин на Западниот Брег, кој двапати бил затворен во Израел.

Би можело да ве интересира

Израелците пет месеци протестираат против реформите во судството

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица, меѓу кои и жени и деца, загинаа во акцијата

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Илјадници Израелци повторно излегоа на улиците за реформи во судството

Ана Ололовска