ВИДЕО: Судири на полицијата и демонстрантите во трговски центри во Хонгконг

Од:

Полицијата во Хонгконг денеска изврши рација во неколку трговски центри, растерувајќи и апсејќи антивладини демонстранти кои протестираат во екот на претпразничниот шопинг.

Десетици припадници на единицата за итни случаи упаднаа во трговски центар во Јуен Лонг, во близина на кинеската граница, за да ги избркаат демонстрантите. За кратко време продавниците беа затворени.

Група демонстранти се собраа и во трговскиот центар во Цим Ша Цуи, кој е омилен на побогатите купувачи во Кина.

Би можело да ве интересира

Статуата посветена на жртвите на плоштадот Тјенанмен е отстранета од Универзитетот во Хонгконг

Први парламентарни избори во Хонгконг

Хонкгонг: Одбележана годишнината од ланските судири со полицијата

Жарко Настоски

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

Ландов

Новогодишни протести во Хонгконг

Уапсени 11 лица со оружје пред денешните протести во Хонгконг