ВИДЕО: Судир меѓу полицијата и демонстранти во Лондон, илјадници се кренаа против корона-мерките

Од:

Илјадници жители на Лондон денеска излегоа на протест против новововедените рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот, а дојде и до судири со полицијата.

Демонстрантите се собраа пред британскиот Парламент, гневни поради одлуката на властите да се продолжат рестрикциите, токму на датумот на кој требаше да биде „Денот на слободата“, кога мерките требаше речиси целосно да се олабават.

Според очевидци, полицијата уапсила најмалку две жени-учеснички на протестот, а беа објавени снимки на кои се гледа како полицајците физички совладуваат неколкумина демонстранти.

Премиерот Борис Џонсон вчера соопшти дека „локдаунот“ во земјата ќе продолжи до 19 јули, поради повторниот раст на новозаразени со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

Ана Ололовска

Камингс со тешки обвинувања кон премиерот Џонсон: Беше против целосен локдаун се додека умираа повозрасни од 80 години

Ана Ололовска

Во Англија од денеска се укинати речиси сите мерки против коронавирусот

Ана Ололовска

Се обиде да избегне, но Борис Џонсон сепак ќе мора во самоизолација

Катерина Павлова-Николовска

Борис Џонсон во нов модел на изолација

Катерина Павлова-Николовска