(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Од:

Поранешниот член на ФБС и руски воен блогер Игор Гиркин (Стрелков) повторно јавно го омаловажи рускиот претседател Владимир Путин. Во видеото објавено на Телеграм, Стрелков вели дека Путин треба да замолчи за аспектите на неговата „специјална воена операција“ во Украина.

Стрелков, кој ги предводеше силите поддржани од Москва во Донбас од 2014 година, рече дека Путин не се однесува како претседател на огромна земја со илјадагодишна историја.

Стрелков се потсмеваше на причината што Путин ја наведе минатата недела за Русија да не ја нападне Украина во 2014 година по анектирањето на Крим.

„Тогаш војската на Киев беше гнила и слаба“, вели поранешниот офицер на ФСБ во видеото.

„Почна да говори дека немаме хиперсонично оружје. Почна повторно да кажува дека го влечат за нос. Изгледа дека нема самодоверба. Советот што можам да му го дадам на Путин или на неговите говорници е да молчи, не треба да ја отвора устата. Веројатно ќе беше подобро од мрморење на најглупавиот изговор на кој можеме само да се смееме“, рече Стрелков.

Стрелков наведува дека Путин посочил дека една од причините е недостатокот на хиперсонични ракети Кинжал. Тој рече дека, според руските медиуми, такви проектили биле користени само три пати во првата половина од војната.

„Русија сега ги има овие ракети и не може да постигне значителен напредок во Украина“, рече Стрелков.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски