ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Мадрид, автомобили пловат низ улиците

Од:

Патиштата во Мадрид и метро сообраќајот се блокирани поради масовните поплави што ги претворија улиците во реки. Невремето предизвика доцнење на летовите и ги поплави тунелите и паркинзите.

Корисниците на социјалните мрежи споделија видео снимки од денот, на кои се гледаат автомобили и контејнери како пловат по улиците. Некои делови од градот беа погодени од град со големина на пинг понг топчиња.

Во невремето нема повредени а интервенциите се релативно мали за невреме од овие размери: отстранување гранки од улиците, поплави во гаражите, рече портпарол на шпанската служба за итни случаи.

Шпанската метеоролошка агенција (АЕМЕТ) изјави дека регистрирала повеќе од 9000 молњи за шест часа.

Би можело да ве интересира

Мадрид нема да преговара со Тора

Ана Ололовска

Тора побара преговори со Владата во Мадрид

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Ана Ололовска

ВИДЕО: Насилство на протестите во Барселона, полицијата употреби гумени куршуми за да ги растера демонстрантите

ВИДЕО: Стотици илјади демонстранти на улиците на Барселона, студентите се судрија со полицијата

Пуџдемон им се предаде на белгиските власти, одбива екстрадиција

Ана Ололовска