ВИДЕО: Страотни снимки од силниот земјотрес во Тајван

Од:

Силен земјотрес со јачина 7,2 степени по Рихтер го погоди денеска Тајван и предизвика големи штети. Властите во Јапонија објавија предуперување за цунами.

dobivaj vesti na viber

Засега нема информации за жртви и повредени, но на снимките што се споделуваат на социјалните мрежи се гледа колку бил силен потресот и колкави штети направил.

На една снимка се леда воз како се тресе лево-десно. Се гледаат и борни згради со големи уштетувања.

На една од снимките има урнат мост и на него наводно останал заробен пар. Поради јачината на земјотресот на Тајван, јапонските власти издадоа предупредување за цунами. Ова е втор силен порес на Тајван за 24 часа. Вчерашниот заемјотрес беше со јачина од 6,4 степени по Рихтер.

Би можело да ве интересира

Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Горан Наумовски

Си му рекол на Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија за Пекинг

Ана Ололовска

Околу Тајван забележани 44 кинески воени авиони и четири бродови

Пекинг е задоволен од говорот на рускиот лидер: Го цениме ставот на Путин дека Тајван е дел од Кина

А1он

Блинкен: Кина донела одлука да ги засили притисоците врз Тајван

Ана Ололовска

Кина: Не исклучуваме употреба на воена сила врз Тајван

А1он